Nazal Yıkama Nasıl Yapılır?
Burun Ameliyatı Sonrası Burun Nasıl Yıkanır?

Septum Deviasyon

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Nasıl Yıkanır?

Burun ameliyatlarında hastanın rahat nefes alması için delikli silikon tamponlar kullanmaktayız. Bu tampon deliklerinin içine kan pıhtısı girer ve kurursa hasta rahat nefes alamaz. Düzenli nazal yıkama yapıldığında tampon burun kıllarına ya da dikişlere yapışmaz. Hem hasta daha rahat nefes alır hem de tamponu çıkarmak daha kolay olur.

Burun ameliyatı sonrası nazal yıkama nasıl yapılır? Antalya

Burun yıkama işlemi sabah akşam işlem tekrarlanmalıdır.

  • Burun yıkama işlemi için lavabo önünde olmak gerekir.
  • Baş öne doğru eğilmeli sağa sola meyilli olmamalıdır.
  • Özel püskürtme şişesinde ılık su ile hazırlanan okyanus suyu burun deliklerinden birine kuvvetlice sıkılmalıdır. Hafifçe burundan nefes verilmelidir.
  • Sıkma işlemi sırasında diğer burun deliğinden bu su akar, zaman zaman da izotonik su ağızdan da çıkabilir. Bu nedenle bir burun deliğine su sıkılırken diğer burun deliği ve ağız açık olmalıdır.
  • Aynı işlem diğer burun deliği için de yapılmalıdır.
  • Bu işlem sırasında burun kenarlarında dokunulmamalıdır.
  • Ardından reçete ettiğim yumuşatıcı merhem nohut büyüklüğünde alarak kulak çöpü yardımı ile burun deliklerine sürülmeli oradaki pıhtılaşmış tabakalar hafif hareketlerle alınmalıdır.

Yıkama sonrası kısa süreli kanama yaşanabilir. Bu normaldir fakat kanama 3-4 dakikan daha uzun sürerse hastam benimle iletişime geçmelidir.

Burun ameliyatından sonra ne zaman sümkürülür?

Burun estetiğinden sonra sümkürmek yapılan işlemin nihai sonuçlarını etkileyebilir. Yoğun kanamaya neden olabilir. Bu nedenle işlem sonrası ilk bir ay sümkürülmemelidir.

Nazal yıkama günde kaç kere yapılır?

Burun estetiği sonrası nazal yıkamalar günde 2 kez yapılmalıdır.

Burun ameliyatı sonrası sümkürmek burna zarar verir mi?

Burun ameliyatı sonrası özellikle ilk ayda sümkürmek zararlıdır. Rinoplasti sonrası sümüğü temizlemek için yapmanız gerekenleri buradan okuyabilirsiniz. Kalıcı güzel sonuçlar elde etmek için burun estetiği sonrası size önerdiğim tavsiyelere mutlaka uyun. Yıkama işleminde suyu burna aldıktan sonra kendiliğinden akmasını beklemek doğru olandır.

Nazal yıkama sonrası kulak ağrısı nasıl geçer?

Nazal yıkama esnasında gerekenden daha şiddetli şekilde uygulama şişesinin sıkılması kulakta basınca ve dolayısı ile ağrıya neden olabilir. Yıkama ile oluşan bu ağrı bir süre sonra geçecektir. Ağrı dinene kadar burun ameliyatı sonrası uygulanan burun yıkama işlemine ara verilmelidir.  

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Bazı burun spreyleri bağımlılık yapabilir. Kortizon içerikli genelde alerji nedeniyle kullanılan burun spreyleri bir süre kullanılıp bırakılmalıdır. Bu spreyler yan etki olarak burun kanaması, kabuklanmaya neden olabilir.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim