whatsapp

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Temizliği

Antalya-Rinoplasti Sonrası

Burun Ameliyatı sonrası sümük nasıl temizlenir? Antalya

Burun ameliyatı sonrası sümük nasıl temizlenir? Antalya

Rinoplasti ameliyatlarında ilk hafta burun içine biriken salgıların izotonik su ile temizlenmesi hasta için tedirgin edici olabilir. 1.5 -2 ay boyunca burnunuzdan parça parça sümüklü kan ya da kuru kabuklar gelmesi normaldir.

Burun estetiği sonrası sümük temizliği, iyileşme sürecinde dikkatli olunması gereken önemli bir işlemdir. Burun ameliyatı sonrası sümük temizliği için bir takım adımlar takip edilmelidir bunlar:

  • İlk olarak rinoplasti işleminizi yapan KBB Uzmanı Op. Dr. Ümit Küçüktepe olarak size tavsiye ettiğim ameliyat sonrası talimatlara harfiyen uyun.
  • Burun estetiği sonrasındaki ilk 10 gün hafifçe de olsa sümkürerek burun temizliği kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Burun temizliği için size önerdiğim özel spreyleri ya da tuzlu su çözeltisini kullanın.
  • Kabuklaşmış sertleşmiş tabakaların temizlik öncesi yumuşatılması önemlidir. Kabuklanmalar ameliyat sonrası rahat nefes almanıza da engel olacaktır. Bu nedenle sizin için önerdiğim merhemler ya da sprey ile bu sertleşmiş tabakaları yumuşatarak temizliğe öyle başlayın.
  • Nazal yıkama yapın. Bunun için steril tuzlu su çözeltisi kullanılır. Bu işlem ile burun içindeki sümük ve kabuk yapıları nazikçe temizlenir. Nazal yıkama ile burun temizliği yapmak için nazal yıkama cihazı, spreyi, nazal aspiratör kullanabilirsiniz. Burun aspiratörü burundaki mukoza tabakasını ve diğer salgıları temizlerken kolaylık sağlar.
  • Burun ameliyatı sonrası burun içinde kuruluk olması normal kabul ettiğimiz bir durumdur. Fakat bu kuruluk rahatsız edicidir. Burun temizliğinde sorun çıkarır. Sabah akşam burun yıkma işlemi kuruluk ile mücadelede etkili sonuçlar almanızı sağlar.
  • Burun içini temizlerken fazla güç uygulamayın. Burun ameliyatından hemen sonraki dönemde nazal dokular hassastır. Aşırı baskı, sürtünme olması irritasyona (lokal tahrişler) neden olabilir. Burun tıkanıklığını gidermek ve sümükleri temizlemek için herhangi bir alet kullanırken dikkatli olmak ameliyatlı dokuya zarar vermemek için çok önemlidir.
  • Burun ameliyatı sonrası burnu sıkarak sümkürme kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Aşırı kuruma olursa nemlendirici bazı ilaçlar kullanılmasını da önermekteyim.

Ameliyat sonrası burun tıkanıklığı veya sümük temizliği konusunda herhangi bir sorunuz olduğunda bana danışabilirsiniz.

Burun ameliyatından sonra burun içi nasıl temizlenir?

Ameliyatın ardından düzenli olarak burun spreyleri ile burun yıkanmalıdır. Bu sayede burun içi yara kabukları ve sümükten temizlenecektir. Eğer kuruluk varsa doktorunuz olarak size önerdiğim nemlendirici, yumuşatıcı merhemden bir nohut büyüklüğünde alıp kulak çöpü ile burun içine sürülmeli ve burun içi nemlendirilmelidir. Kulak çöpü burun derinliklerine doğru kesinlikle itilmemelidir.

Burun içi yumuşayınca burun delikleri yumuşak hareketlerle kulak çöpü ile temizlenmelidir.

Burunda kurumuş sümük nasıl temizlenir?

Burun tıkanıklığı sorunundan kurtulmak için düzenli burun yıkama işlemi yapılmalıdır. Genellikle sabah akşam her iki burun deliğine yapılan yıkama işlemi burun temizliği için yeterli olur.. Bu yıkamalarda burun istenilen düzeyde temizlenmezse yumuşatıcı merhemler kullanılarak kurumuş tabakalar yumuşatılmalı ve burun aspiratörü ya da kulak çöpü ile temizlenmelidir.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim