Antalya Burun Estetiğinde Piezo

Op. Dr. Ümit Küçüktepe

Piezo Rinoplasti Nedir?

Piezo rinoplasti veya ultrasonik burun estetiği, burun şekillendirme ameliyatıdır  burunun fizyolojisini düzenler. Aslında; Piezo, Antalya'da burun estetiği sırasında kullandığımız bir aletin adıdır. Piezo cihazı, bilgisayar destekli ses dalgalarıyla ultrasonik olarak titreşerek kemik gibi sert dokularda kesim yapmamızı sağlar. Bu kalem şeklindeki cihaz, başlangıçta diş taşlarını temizlemek için diş hekimliğinde kullanılırken, zamanla burun ameliyatlarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Burun estetiği ameliyatı planlandıktan sonra, Dr. Ümit Küçüktepe piezoyu sadece kemikleri şekillendirmek için kullanır. En önemli özelliği, sadece kemikleri kesmesi ve yumuşak dokuya zarar vermemesidir. Cihazın ucu 0,5 milimetre kalınlığındadır, bu nedenle milimetrik hesaplamalarla düzenli kesimler yapar. Dr. Ümit Küçüktepe, kesilmesi gereken bölgeyi işaretler ve ultrasonik mikro titreşimlerle kemikleri yavaşça keser.

Piezo Burun Estetiği Antalya

Geleneksel burun ameliyatında, kemik cerrahi çekiç ve keski ile kırılırdı. Bu nedenle kemik çatlayabilir, parçalanabilir veya keskin kenarlara sahip olabilir. Oysa piezo cihazı, burnu şekillendirmek için ultrasonik mikro titreşimler yayarak cerraha mükemmel kontrol sağlar.

Ayrıca, piezo rinoplastide yumuşak doku travması daha az olduğu ve işlem sırasında kuvvet uygulanmadığı için morluk ve şişlik minimaldir ve daha rahat bir iyileşme süreci yaşanır.

Antalya'da Piezo Rinoplasti | Ultrasonik Burun Estetiği
Artıları ve Eksileri

Piezo Burun Estetiğinin 9 Artısı

Piezo burun estetiği | Ultrasonik Burun Estetiği, yüksek frekanslı ultrasonik titreşimler kullanarak kemik ve kıkırdak dokularını kesme tekniğidir. Bu yöntem, geleneksel cerrahi aletler kullanan cerrahi prosedürlere göre bir dizi avantaj sunar:

 • Son yıllarda piezo teknolojisinin kullanımı, burun kemiği üzerinde daha hassas, daha az invaziv ve daha kontrollü müdahaleler yapılmasını mümkün kılmıştır.
 • Operasyon süresi ve iyileşme süreci daha kısadır.
 • Yumuşak dokuya zarar vermediği için daha az şişlik ve morluk oluşur.
 • Daha az ağrılıdır.
 • Daha rahat bir iyileşme süreci sağlar.
 • Düzenli ve hassas kemik kesimleri sayesinde istenilen şekli elde etmek daha etkilidir.
 • Piezo tekniğinde, küçük kesim hataları yapıldığında yeniden kesim yapılması mümkündür (burun şekillendirme).
 • Pürüzsüz ve milimetrik kesimler yapılabilir.
 • Göz çevresine yakın çalışırken osteotomu kullanmak zor ve risklidir. Ancak piezo bu bölgelerde kolaylıkla kullanılabilir.

Eksileri

Piezo rinoplasti işleminin dezavantajları sınırlıdır ve nadiren görülür. Bunlar, ameliyat maliyeti ve her ameliyat için geçerli olan potansiyel riskleri olarak ifade edilebilir.

Antalya'da Piezo Burun Estetiği için Uygun Adaylar

Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Antalya
Piezo rinoplasti, estetik veya fonksiyonel düzensizlikleri olan hastalar için mükemmel bir seçenektir. Geleneksel burun ameliyatı için uygun olan tüm adaylar Antalya'da piezo burun estetiği için de uygundur. Piezo burun estetiğinde, kemik kesip şekillendirmek için cerrahi çekiç ve keski yerine piezo cihazı kullanılır. Bu nedenle osteotomu kullanamayan hastalar bile bu teknik için uygundur. Ayrıca piezo yöntemli burun estetiği revizyon burun estetiği ameliyatında da kullanılabilir.

Piezo Burun Estetiği için Uygun Olmayan Hastalar

Hamilelik, emzirme döneminde olan kadınlar; kalp hastalığı, kontrolsüz diyabet ve bazı kronik hastalıklara sahip bireyler ameliyat için uygun hastalar değildir. Genellikle dikiş ve greft teknikleri kullanılarak yapılan burun ucu ve kıkırdak düzeltmeleri için Piezo Burun Estetiği uygun değildir.

Piezo Burun Estetiği | Ultrasonik Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bazı testler ve muayeneler yapılır. Hasta ameliyat için uygun ise, hastaneye yatış gününde ameliyata alınır. Genel anestezi uygulanır. Ortalama 3 saat süren ameliyat sonrası hasta 1 gece gözlem altında tutulur. Şişlik ve morluk ilk 3 gün içinde artar. Sonraki dönemde, hızla azalmaya başlar. Kişisel faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte, tamponlar 2 ila 7 gün arasında çıkarılır. Ayrıca, ısı ile şekil değiştiren burun sırtına yerleştirilen termoplastik ateller, hastaya bağlı olarak 7. veya 8. günde çıkarılarak ve ten rengi bir bandajla değiştirilir. Bandaj, 12. veya 13. gün çıkarılır.

Piezo Burun Estetiği Antalya

İşe ve Sosyal Hayata Dönüş

Kişisel faktörler etkili olmakla birlikte, evden çalışanlar ortalama 3-4 gün sonra işlerine ve sosyal hayatlarına dönebilirken, fiziksel olarak işe gidenler için 7-10 gün dinlenme önerilir.

Tamponlar

Tampon nedeniyle endişelenmenize gerek yok. Gelişen teknoloji ile yeni nesil silikon tamponlar kullanılmaktadır. Bunlar ortasında hava geçişine olanak tanıyan delikli silikon tamponlardır. Yumuşak malzemeden yapılmış bu tamponlar kolayca takılıp çıkarılabilir ve bu işlem saniyeler içinde yapılabilir. Önemli bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez.

Piezo Burun Estetiği Sonrası Kontroller

Yurtdışından ve uzak illerden gelen hastalarımız için burun ameliyatı sonrası tamponlar çıkarıldıktan sonra kontroller online olarak yapılır. Ameliyattan sonra burun 1 yıl sonra stabilize olmaya başlar ve son şeklini almak için bazen 2 yıl kadar bir süre gerekebilir. Bu süreçte Dr. Ümit Küçüktepe'nin hastalarının kontrolleri belirli aralıklarla devam eder. 1, 3 ve 6 aylık ve 1 yıllık kontroller aksatılmamalıdır.

Piezo Burun Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antalya Piezo rinoplasti sırasında, kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular birbirinden ayrılır ve tekrar bir araya getirilir. Bu dokular 1 yıllık iyileşme sürecinde, artan bir hızla birleşerek güçlü şekilde birbirine tutunur. Bu nedenle, iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

 • Burnunuzu Travmalardan Koruyun: Günlük hayatta burnunuzu olası darbelere karşı koruyun ve yüz üstü yatmamaya özen gösterin.
 • Yatma Pozisyonu: Sırt üstü 2 yastık kullanarak yatmak, burun bölgesindeki kan basıncını azaltır, ödem oluşumunu azaltır ve oluşan şişliklerin hızlı bir şekilde giderilmesine katkıda bulunur.
 • Uyku İlacı Kullanmayın: Birçok hasta, rahat bir iyileşme süreci için uyku ilacı talep eder. Ancak bu ilaçlar kullanıldığında, bilinçaltınız sizi koruyan refleksleri yok ettiği için uyurken kontrolsüz bir şekilde sağa sola dönersiniz. Bu da burnunuza zarar verir.
 • Reçetelerinizi Düzenli Kullanın: Reçete edilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanın. Mide hassasiyetiniz varsa, size ağrı kesiciler ve mide koruyucu ilaçlar reçete edilecektir. Ayrıca burnun içini nemlendirmek için bazı kremler de reçete edilecektir.
 • Burnunuzu Yıkarken Sümkürmeyin: Burnunuzu yıkamak için kullandığınız spreyleri sıktıktan sonra, özellikle ilk günlerde burnunuzu sümkürmeyin. Lavaboda doğal olarak akmasını bekleyin. Nazal yıkamayı size gösterildiği şekilde yapın.
 • Verilen Talimatları Uygulayın: Kaliteli bir iyileşme için size ilaç kullanımından yara bakımına, masaj uygulamasından doğru pozisyonda hareket etmeye kadar kapsamlı talimatlar verilecektir. Bunlara harfiyyen uyun.
 • Sigara ve Alkol Kullanımını Bırakın veya Mümkün Olduğunca Azaltın: Sigara içmek kan dolaşımını bozar. İyileşme sürecinde yumuşak doku ve kıkırdak hücrelerinin beslenmesini olumsuz etkiler. Alkol ödem oluşumunu artırır ve sigara gibi yara iyileşmesini olumsuz etkiler.

Ultrasonik Burun Estetiği - Piezo Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gözlükler ameliyat bölgesine baskı yapar. Bu nedenle, Dr. Ümit Küçüktepe'nin hastalarına 2-3 ay boyunca gözlük yerine lens kullanmalarını öneririz.

Yaklaşık 1 ay sonra denize/havuza girebilirsiniz. Ancak, burnunuzu darbelerden korumak için suya atlamamalısınız.

Spor yapmak kan basıncınızı artıracağı için kanamalara neden olabilir. Bu nedenle, ilk ay spor yapmanızı önermiyoruz. 2. ayda hızlı yürüyüşler yapabilir, travmalardan korunarak 3. ayda kardiyo yapabilir ve sonraki aylarda daha ağır sporlara başlayabilirsiniz.

İşlemden yaklaşık 1 hafta sonra uçakla seyahat edebilirsiniz.

Ameliyattan 48 saat sonra, suyun çok sıcak olmamasına dikkat ederek, ılık veya daha serin suyla duş alabilirsiniz. Ancak, işlemden sonraki 1 hafta boyunca yüzünüzü kuru tutmalısınız.

Piezo Burun Estetiği, hastalar açısından diğer burun estetiklerinden farklı bir zorluğa sahip değildir. Kullanılan piezo cihazı burun dokularına gereksiz zararlar vermediği için hasta açısından piezo burun estetiği daha avantajlıdır. Doktor açısından bakıldığında da burun dokularını düzenlerken milimetrik düzeltmeler yapmaya olanak tanıyan piezo cihazı ile daha mükemmel sonuçlar elde edilir ve tecrübeli cerrahlar içinde piezo burun estetiği zor değildir.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim