whatsapp

Öksürüğe Ne İyi Gelir?
Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Antalya-KBB

Gece öksürük krizine ne iyi gelir? Antalya

Öksürüğe iyi gelenler

Öksürük sonbahar, kış ayların pek çok bireyin yaşadığı bir sorundur. Öksürüğü kesmek için öncelikle KBB Uzmanı Ümit Küçüktepe’ye ya da hastalığın seyrine göre bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Doktorunuzun size tavsiye ettiklerine mutlaka uymalı ve size reçete ettiği ilaçların kullanımına özen göstermelisiniz. Bunun dışında “Öksürüğü ne keser?” Sorunuzun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Kuru hava öksürüğü arttırabilir. Kış aylarında evin havasının kurumasını önlemek için kalorifer peteklerinin üstüne su, ıslak bez konabilir. Sobalı evlerde soba üstüne su konulmalıdır.
  • Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Temiz hava öksürüğe iyi gelebilir.
  • Ballı limonlu su, bal ve tarçın karışımı öksürüğe iyi gelebilir.
  • Tuzlu suyla yapılan gargara ile ağız içinden bakterileri uzaklaştırmak mümkündür. Bu da öksürüğe iyi gelebilir.
  • Propolis bağışıklık sistemini destekler. Vücudun hastalık sırasında toparlanmasına destek olur.
  • Boğaz pastilleri, ıhlamur, zerdaçal, zencefil çayları öksürüğe iyi gelir.

Gece öksürük krizine ne iyi gelir? Öksürüğü ne keser?

Nemli hava boğazı rahatlatır ve öksürüğü hafifletir. Bu nedenle gece gelen öksürük krizi sırasında ortamda buhar makinesinin kullanılması iyi gelebilir.

Öksürük krizi yaşayan biri kesinlikle sigarayı bırakmalıdır.

Ortam havalandırılmalı ve ortamdaki toza, alerjiye neden olabilecek her şey öksürük krizi yaşayan kişiden uzaklaştırılmalıdır.

Uyku sırasında başın biraz yüksekte kalmasını sağlayacak şekilde yastık kullanılmalıdır.

Boğazı yumuşatmak, nemlendirmek ve öksürük nedeniyle boğazda oluşabilecek tahrişi azaltmak için ılık içecekler ve bol su tüketilmelidir.

Çocukta balgamlı öksürük için ne yapmalı?

Balgamlı öksürük sorunu yaşayan çocuğunuz varsa ona öksürük ile ağzına gelen balgam olduğunda balgamı mutlaka lavaboya, bir peçeteye tükürmesi gerektiğini öğretmelisiniz. Çocuğun bol sıvı tüketmesini sağlamalı, bulunduğu ortamı havalandırmalı, havasını nemli tutmalı, odasını temiz ve tozdan uzak tutmalısınız.

Öksürük ve balgam için evde ne yapılır?

Yukarıda saydıklarımızın dışında öksürük ve balgam için evde üzerinizde örtü ile sıcak su buharı üstüne eğilmeniz, cildinizi yakmayacak mesafede bu şekilde birkaç dakika beklemeniz, tuzlu su ile gargara yapmanız etkili olacaktır.

Yatınca öksürük neden artar? Geceleri yaşanan öksürük neden olur?

Geceleri yaşanan öksürüğün nedeni grip, soğuk algınlığı, alerji… olabilir. Geniz akıntısı olduğunda da sırt üstü yatılması öksürüğe neden olabilir. Bu durumda yan yatılmalı baş biraz yüksekte tutulmalıdır.

Temizliği yapılmamış, havası kurumuş çokça yeşil bitkinin bulunduğu odada uyunmamalıdır.

İnatçı kuru öksürük nedeniyle uyuyamıyorsanız boğazınızı yumuşatacak ılık içecekler tüketmelisiniz. Yatağınızın başucunda bulunduracağınız suyu yudumlamanız da gece gelen öksürük krizinde boğazınızı nemlendirmenizi hastalığınız geçene kadar daha rahat uyumanızı destekler.

Kuru öksürük neden geçmiyor? İnatçı kuru öksürük nasıl geçer?

Geçmeyen kuru öksürük genellikle geniz akıntısı, alerji gibi nedenlerden kaynaklanır ve tedavi edilebilir. Geçmeyen kuru öksürük günlük hayatı olumsuz etkileyebilen yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte bol sıvı alımı, sağlıklı beslenme, tuzlu su ile gargara yapılması, buhar solunması, ortamın nemlendirilmesi ile öksürük sorunu çabucak atlatılabilir.

Geçmeyen kuru öksürük nadiren kanser semptomu ya da diğer ciddi akciğer hastalıklarından birinin belirtisidir. Bu nedenle uzun süredir kuru öksürük sorunu yaşıyorsanız mutlak doktora görünmelisiniz.

Antibiyotik kullanmadan öksürük geçer mi?

Viral enfeksiyonlar %80-90 oranında antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan geçer. İstirahat, bol bol sıvı alımı, sağlıklı beslenme ile viral enfeksiyon kaynaklı hastalığı atlatmak mümkündür.

Gıcık tarzı öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük krizlerine iyi gelen işlemler dışında gıcık tipi öksürükte boğazı yumuşatmak ve bağışıklığı güçlendirmek için karanfilli, zencefilli ve zerdeçallı bitki çayları, ballı limonlu su tüketilebilir.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim