whatsapp

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır? Kepçe Kulak Evde Düzelir mi? Antalya

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır? Antalya

Kepçe Kulak Kaç Yaşında Belli Olur? Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır? Antalya

Bir çocuk 3 yaşına geldiğinde kulak boyutu yetişkin bir birey olduğunda sahip olacağı kulak boyutunun %85’ine ulaşır. Kepçe kulak ameliyatı 3 yaşından itibaren yapılabilir. Genellikle ise ameliyat için çocuğun 5 yaşına gelmesi beklenir.

Belirgin kulak deformasyonu olan çocuklarda okul çağı başlamadan, çocuk psikolojisini korumak adına, kepçe kulak ameliyatı yapılmasının önermekteyiz.

Kepçe kulak olup olmadığını nasıl anlarız? Kepçe Kulak Nedir?

Ortalama bir kulak boyutu 6,5 cm uzunluk ve 3,5 cm genişliktedir. Normal kulaklarda kulak ile baş arasındaki açı 30 derecedir. Kulak baş açısı 30 dereceden fazla ise hastada kepçe kulak sorunu olduğu teşhis edilir. 

Kepçe kulak evde düzelir mi?

Kepçe kulak sorunu kıkırdak yapısı ile alakalı olduğu için kıkırdak dokusu düzeltilmeden ameliyatsız olarak bant ya da bandaj ile evde düzeltilemez.

Kepçe kulak kaç yaşına kadar düzelir? Kepçe kulak zamanla geçer mi?

Kepçe kulak sorunu tespit edildiyse büyümeye bağlı olarak düzelme görülmez. Özellikle okul döneminde kepçe kulak sorunu çocukta asosyalliğe, psikolojik sorunlara neden olabilir. Okul çağı öncesi yapılan otoplasti ameliyatı ile bu sorun tedavi edilebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası yeniden kepçe kulak olunur mu?

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) sonrasında kulak eski haline dönmez. Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk ay kulaklar olması gerekenden daha çok başa yapışık durur. Bu yapışıklık bir ay sonra bir miktar açılır ve doğal görünür.

Kepçe kulak ameliyatı en az kaç yaşında yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı 3 yaşına ulaşmış çocuklara yapılabilecek olsa da ameliyat için 5 yaşa kadar beklemek daha çok tercih ettiğimiz bir durumdur.

Çocukta doğuştan ya da travmalara bağlı ciddi kulak deformasyonu varsa elbette bunun için 5 yaşına kadar beklenmez gerekli müdahaleler yapılır.

İnsan kulağı kaç yaşına kadar büyür?

Kulak kepçesi, 5 yaşına kadar gelişimini tamamlar. Ancak kıkırdak sertliği ve boyutu yaşa bağlı olarak ömür boyunca artar.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim