whatsapp

Evde Vertigo Egzersizleri Nasıl Yapılır? Brandt-Daroff Manevrası Nasıl Yapılır?

Antalya - Vertigo

Evde Vertigo Egzersizleri Nasıl Yapılır? Brandt-Daroff Manevrası Nasıl Yapılır? Antalya

Pozisyonel vertigoya hangi egzersiz iyi gelir?

Baş dönmesi kulak kristallerinin oynaması nedeniyle yaşandığında KBB uzmanına başvurulmalıdır. Vertigo rahatsızlığı nedeniyle doktorunuz size manevra yaptırarak kulak kristallerinin yerine gelmesi için destek sağlayacaktır.

Brandt-Daroff Manevrası nedir?

Nöroloji derneğinin de desteklediği egzersizlerdir. Bu egzersiz evde yapılabilir. Fakat egzersiz sonrası baş dönmesi yaşanabileceğinden hasta tek başınayken bu egzersizi yapmamalıdır. Baş dönmesi oluşursa yardım edecek birileri mutlaka hastanın yanında olmalıdır.

Brandt-Daroff manevrası nasıl uygulanır?

  1. Hasta bir yatağın ya da kanepenin ortasında durur. Otuduğu alanının ucuna doğru dik pozisyonda oturur.
  2. Başını tam sağa çevirir ve soluna yatar.
  3. 30 saniye sol tarafta bekledikten sonra baş posizyonunu değiştirmeden dik oturur.
  4. Dik oturunca başını sola çevirir ve sağına yatar. Bu şekilde de 30 sn bekler. Baş pozisyonunu değiştirmeden yeniden dik oturur.
  5. Brandt-Daroff manevrası 4. Maddeye kadar yapılan egzersiz 1 egzersiz olarak sayılır.
  6. Bu manevrada 1 set 5 egzersizden oluşur.
  7. Brandt-Daroff manevrası hafta da 2 gün; sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 kez 1’er set olacak şekilde yapılır.

Brandt-Daroff manevrası evde yapılırken dikkat edilmesi gereken durum bu manevra sonrası baş dönmesi yaşanabilir. Hasta evde yalnız olmamalıdır ya da manevra sonrası araba kullanmamalıdır.

Hiçbir manevra doktorunuz KBB Uzmanı Op. Dr. Ümit Küçüktepe olarak bana danışmadan yapılmamalıdır.

Brandt-Daroff manevrası hangi durumlarda uygulanır?

Brandt-Daroff manevrası, Epley ve Semont gibi manevralar BPPV’nin neden olduğu baş dönmesi durumlarında kullanılır. Brandt-Daroff manevrasının genellikle olumsuz etkisi yoktur, sonuçlar elde edilene kadar bu manevra yapılabilir.

BPPV Vertigo Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Vertigoya Ne İyi Gelir?

Vertigo baş dönmesidir. BPPV Vertigo ise pozisyonel vertigodur. Hastalar bunu genellikle “Şu hareketi yapınca, yatakta sağdan sola dönünce ya da soldan sağa dönünce çevrem şiddetle dönüyor.” Şeklinde tarif eder. Vertigo ile birlikte mide bulantısı, kusma, baş ağrısı da görülebilir.

Pozisyonel vertigo yaşayan hastalar ani baş hareketlerinden kaçınarak, özellikle ataktan sonra ilk 3 gün bol istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidir. Yüksekte çalışmaktan, araç ve tehlikeli cihaz kullanmaktan kaçınmalıdır. Vertigo tedavisi sırasında kafein içerikli gıda tüketiminden, tütün ve alkolden uzak durulmalıdır.

Vertigodan kurtulmak için ne yapmalı?

Vertigo atağı geçiren biri özellikle ilk üç gün istirahat etmelidir. Üç günden sonraki istirahat süresi hastanın daha geç iyileşmesine neden olabilir. Bu sebeple tavsiye ettiğim şekilde egzersiz yaparak denge sinirlerini güçlendirmeli ve günlük yaşantısına dikkatli davranışlarla devam etmelidir.  Reçete ettiğim ilaçları doğru şekilde ve periyotta kullanmalıdır.  

Vertigo tedavisi evde nasıl yapılır?

Vertigonun krizinin yaşandığı anda nerede olursanız olun güvenli bir alanda hareketsiz durmalısınız. Evde vertigo atağı geçirirseniz düşmenizi önlemek için sakince bir yere oturun kımıldamamaya çalışın. Strese neden olan bir durum yaşadıysanız stresle baş etme yöntemlerinizi deneyin. Baş dönmeniz hafifleyince su için. Uykusuzluk sonrası vertigo yaşadıysanız hemen karanlık bir odaya geçerek bedeninizin dinlenmesine müsaade edin.  Mutlaka doktora görünün.

Vertigonun doğal ilacı nedir?

Vertigo semptomlarını hafifletmek için bazı doğal ürünler etkili olabilir. Bunlar: zencefil, adaçayı, nane, ginkgo biloba çayı ya da takviyesi vücudu rahatlatmak ve sinir sistemini sakinleştirmekte etkilidir.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim