whatsapp

En Fazla Kaç Kez Rinoplasti Yaptırabilirim? Revizyon Rinoplasti

Antalya - Rinoplasti

En fazla kaç kez rinoplasti yaptırabilirim? Revizyon Rinoplasti Antalya

En Fazla Kaç Kez Rinoplasti Yaptırabilirim?

Burun defalarca kez bozulup baştan yapılabilecek bir yapboz değildir. Bu nedenle sık sık burun estetiği olunması mümkün değildir. Rinoplasti için üst sınır belirlenemeyecek olsa da 3’ten fazla kez bu estetik işlemi olmak sağlıksızdır. Hastanın burun sağlığı açısından riskler taşır.

Neden revizyon rinoplasti yapılır?

  • Burun estetiği deneyimli KBB uzmanı tarafından yapılmazsa ameliyat sonuçları hastaları memnun etmez. Bu durumda hastalar revizyon rinoplasti olmak isterler.
  • Güzellik algısında zamanla değişimler olur. Bu sebepten bireyler estetikli burunlarıyla yıllarca kendini güzel hissederken daha sonra çirkin hissetmeye başlar. Asosyalleşir, çekingen tavırlar sergiler. Bu durumda da çözüm yeniden rinoplasti olmaktır.
  • Hasta burun ameliyatı öncesi nihai sonuç için gerektiği kadar bilgilendirilmezse oluşan son görüntüden tatmin olmayabilir. Bu durumda da revizyon rinoplasti gereklidir.
  • Burun estetiği sonrası yaşanan bir kaza, travma burun yapısında hasara neden olabilir. Bu durumlarda da tekrar rinoplasti işlemi yapılmalıdır.

Ameliyatlı buruna yeniden rinoplasti yapılabilir mi?

Evet, burun ameliyatı olmuş birine yeniden rinoplasti yapılabilir. Bunun için önemli olan önceki rinoplasti işleminin üstünden 1 yıl geçmesidir. Bir yıllık süre içinde hem dokular iyileşir hem burnun nihai sonuç belli olur.

Yeniden rinoplasti olmak istersem nelere dikkat etmeliyim?

Yeniden rinoplasti olmak isterseyen biri şu noktalara dikkat etmelidir:

  • Neden yeniden rinoplasti olmak istediğini KBB Uzmanı Ümit Küçüktepe olarak bana detaylıca anlatmalıdır. Hastalar bazen sosyal medyada pek çok bireydeki burna özendiği için, bazen bir ünlünün burnunu beğendiği için, bazen ameliyata rağmen rahat nefes alamadığı için, bazen burun ucu düşmesi sorunu yaşadığı için yeniden burun estetiği olmak istemektedirler. Hastanın tekrar olmak istediği burun ameliyatından beklentisini ve hedeflerini detaylıca öğrenmek işlem başarısı için çok önemlidir.
  • Rinoplasti işlemini yapacak doktorun alandaki deneyimini iyi araştırmak ve daha önceki işlemlerini detaylıca incelemek rinoplasti için en başarılı doktorlardan birini seçmelerine yardımcı olur. Hastalarımın öncesi sonrası fotoğraflarını görmek için sosyal medya hesaplarımı inceleyebilirsiniz.
  • Hastanın tekrar tekrar rinoplasti yaptırmak istemesi durumunda takıntılı olup olmadığının tespit edilmesi için bir psikiyatrist ile görüşmesi gerekmektedir. Eğer rinoplasti isteğinin altında bir rahatsızlık yatıyorsa birey 10 kez de ameliyat geçirse memnun kalmayacaktır, hep mutsuz olacaktır. Yeniden rinoplasti işlemi yaptırmadan önce beden dismorfik bozukluğu olmadığından emin olması gerekir.
  • Hastanın istediği burun yapısının sahip olduğu yüz hatlarına uygunluğu memnuniyet açısından çok önemlidir. Hastanın deneyimlerime güvenerek istediği burun yapısı hakkında benden destek alması daha mutlu olmasına olanak sunar.

Burun ameliyatının başarısız olduğu nasıl anlaşılır?

Burun estetiği sonrası burun ucunda düşme, burun şeklinde istenmeyen görüntü, burun deliklerinde asimetri, burun sırtında çökme … gibi durumlar yaşandığında bu burun estetiğinin başarısız olduğunu gösterir.

İkinci kez rinoplasti ameliyatı olmak için 1 yıl beklemesem ne olur?

Burun dokularının tamamen iyileşmesi bir yıl sürer. Bir yıldan önce hiçbir deneyimli doktor yeni bir burun estetiği işlemini kabul etmek istemez. Bir yıl dolmadan yapılacak rinoplasti işlemi enfeksiyon, nefes güçlükleri… gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

İki kez burun ameliyatı tehlikeli mi?

İkinci kez burun ameliyatı olmak cerrahi prosedür riskleri dışında ikinci ameliyat için yapılması gerekenler yapılmadığında işlem sonucu bakımından bazı riskler taşır.

Sekonder rinoplasti ameliyatı deneyimli bir cerrah tarafından yapılmadığında, ilk ameliyatın üstünden 6 aydan daha kısa bir zaman geçtiği halde ikinci ameliyat yapıldığında, burun şeklinin oturması beklenmeden erken dönemde revizyon rinoplasti yapıldığında başarısız olma riski yüksek bir ameliyattır. Çünkü henüz şekli tam oturmamış bir burun yapısına ikinci kez uygulanan rinoplasti ile kıkırdak doku transferi, dolgu uygulamaları yapılırsa ikinci ameliyata rağmen istenen burun şekli elde edilemeyebilir.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim