whatsapp

Op. Dr. Ümit Küçüktepe

Antalya Revizyon Rinoplasti Tedavisi

Burun Ucu Düşmesi Antalya

Rinoplasti Sonrası Burun Ucunda Düşme Antalya

Yüzümüzde estetik güzelliği yansıtan en önemli organlardan biri burundur. Bu nedenle burun estetiği (rinoplasti) işlemi estetik ameliyatlar içinde en çok yapılan ameliyattır. Burun ameliyatıyla fonksiyonel ve estetik görüntü yakalanır. Tabi ki ameliyatın en önemli adımlarından biri de burun ucunu kaldırmaktır. Burun ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi çok az rastlanan bir durumdur.

Burun ameliyatında burun ucunun kaldırılması hastanın yüzüne cinsiyetine yaşına ve isteklerine uygun şekilde yapılır. Rinoplasti ameliyatlarında burun ucu estetiği en çok maharet ve tecrübe gerektiren aşamadır. Burun estetiğinde burun ucunun konumu, görünümü ameliyat başarısını, hasta memnuniyetini doğrudan etkiler.

Ameliyat hataları ya da hasta hataları nedeniyle burun ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi sorunu yaşanabilir.

Burun Ucu Düşüklüğü Nedenleri

Burun ucu düşmesinin pek çok farklı sebebi olabilir. Özetle burun ucu düşmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Ameliyat sırasında burundan olması gerekenden fazla kıkırdağın çıkarılması,
  • Burun ucunda bulunan kıkırdak desteğinin çeşitli nedenlerle bozulması,
  • Burun ameliyatı sonrası özellikle iyileşme döneminde burna darbe alınması ve oradaki dokunun hasar alması,
  • Darbe ya da travma nedeniyle burun kıkırdakların kırılması,
  • Hastanın burun ucu kıkırdağının çok ince, mukavemetsiz olması,
  • Kalın burun derisine ve deri altı yumuşak doku fazlalığına sahip bireylerde burun ucu kıkırdak yapısının da güçsüz olması nedeniyle yüksek bası altında kalan kıkırdak yapının bu basıyı taşıyamaması.

Burun Ucu Düşerse Ne Yapılır? Antalya

Burun ucu düşmesinde hastanın burun ve burun ucu yapısını doğru analiz etmek çok önemlidir. Burun ucu düşmesinin sebebini doğru şekilde tespit edilir ardından kalıcı ve etkili burun ucu kaldırma ameliyatı yapılır.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Düşünce Revizyon Rinoplasti İle Düzelir Mi?

Evet, revizyon rinoplasti ile burun ucu düzelir.

Başka yerlerde yaptırdıkları burun ameliyatı sonrası burun ucu düşüklüğü sorunu yaşayan hastalar bana geldiğinde düşüklüğün nedenini araştırıp, bularak revizyon rinoplasti işlemi yaparım.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Burun ucu düşüklüğünün olup olmadığını anlamak için hastanın üst dudağı ve burun ucu arasındaki açı ölçülür. Kadınlarda bu açının ideal ölçüsü 95-100 derece, erkeklerde bu açının ideal ölçüsü 90-95 derecedir.  Yaptığım ölçüm sonrası yukarıda belirttiğimden daha düşük açıda bir sonuç çıkarsa hastada burun ucu düşüklüğü sorunu vardır. Bu sorunu kalıcı şekilde gidermenin tek yolu burun ucu kaldırma ameliyatıdır. Burun ucu ve üst dudak bu ameliyat ile birbirinden uzaklaştırılır.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim