Burun Estetiği Ameliyat Sonrası Burundaki Ödem Ne Zaman İner?

Antalya-Rinoplasti Sonrası

Burundaki ödem ne zaman iner?

Burun estetiği sonrası burundaki ödem kademeli olarak ilk 15 günden itibaren iner. Burun estetiği ameliyatı sonrası ödemin tamamen inmesi, burun şeklinin oturması 6-12 ay aralığında bir zaman gerektirir. 

Burundaki ödem en hızlı nasıl geçer?

Burundaki ödemi en hızlı şekilde geçirmek için ilk günlerde soğuk kompres uygulayın, yüksek yastık kullanın, tuzlu ve işlenmiş gıdalar tüketmekten sakının, burnunuzu zorlayarak kanamaya neden olabilecek davranışlardan uzak durun, doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca dinlenin, bol sıvı tüketin, yine KBB Uzmanı Op. Dr. Ümit Küçüktepe’nin uygun gördüğü sürede hafif sporlara başlayın.  

Burun ameliyatı en hızlı nasıl iyileşir?Antalya

Burun ameliyatı en hızlı nasıl iyileşir?

Burun ameliyatı sonrası iyileşme kademeli olur. İlk iyileşme döneminde: Rinoplasti sonrası ilk 48 saat dinlenin, yüksek yastık kullanın, bol su için, soğuk kompres uygulayın, kan basıncını arttıracak hareketlerden kaçının zira bu burun kanamasına neden olabilir. İlk haftadan itibaren şişlikler azalacaktır.  İlk haftalarda Dr. Ümit Küçüktepe’nin önerdiği süre boyunca nazal yıkama yapın, sümkürmeyin, hafif yürüyüşler yapın.

Burundaki ödemi atmak için ne yapmalı? Burun ödemi ne atar?

Burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan ödem, morluk normaldir. Burundaki ödemi atmak için ilk 48 saat buz uygulaması yapılmalı, baş yüksekte tutulmalı, bol sıvı tüketilmelidir.

Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alarak ödem atıcı bitki çaylarının tüketilmesi de burun ödemini atmaya destek olabilir.

Ameliyatlı dokulara zarar vermeden uygun şekilde yapılan masaj burun ödemini azaltır.

Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları merhemleri doğru şekilde kullanmak da iyileşmeyi desteklediği için daha hızlı ödem atılmasına da yardımcı olur.

Burun içindeki ödem ne zaman geçer?

Rinoplasti sonrası burun içindeki ödemin ve yüzdeki ödemin tamamen geçmesi 6-12 ay kadar bir zaman alabilir.

Burun ucu ödemi ne kadar iner?

Burun estetiği sonrası burun ucunun top gibi görünmesi ödem olduğunun kanıtıdır. Ameliyat sonrası genellikle 1-3 hafta içinde bu ödem ve şişlikler belirgin şekilde azalır. Burun şeklinin tam oturması ödemin tam inmesi bireysel farklılıklara bağlı olarak en erken 6 ay gerektirir. En geç bir yılda burun estetiğinin nihai sonucu elde edilir.

Burun ameliyatından sonra şişliklerin inmesi için ne yapmalı?

Rinoplasti sonrası ilk üç gün artan ödem, morarmalar bir hafta sonra belirgin şekilde azalır. Bu süre zarfında şişliklerin daha az olması için bazı noktalara dikkat edilmelidir.  Estetik burun ameliyatı sonrası ilk 48 saatte şişliklerin inmesi için:

 • Gövdenin üst kısmı, özellikle baş, uyanıkken ve uyurken yüksekte tutulmalı,
 • Yüzde oluşan şişlikleri hafifletmek için buz torbası yüzde 5-10 dk kadar tutulmalı 5-10 dakika dinlenilmeli ardından yeniden burun çevresi ve yanaklara buz torbası konularak soğuk kompres uygulanmalı,
 • Sık sık eğilmekten uzak durulmalı,
 • Kan basıncını arttıracak kadar seri hareket edilmemeli,
 • Bol sıvı tüketilmeli,
 • Tuzlu ve işlenmiş gıdalar tüketilmemeli,
 • Ağırlık kaldırılmamalı,
 • İyileşmeyi yavaşlatacak davranışlardan kaçınılmalıdır.

Estetik burun ameliyatı sonrası ilk hafta şişliklerin inmesi için:

 • Uzun olmamak kaydıyla yürüyüş yapılmalı,
 • Sağlıklı beslenilmeli,
 • Bol sıvı tüketilmeli, uygun bitki çayları içilmeli,
 • İlaçlar doğru şekilde kullanılmalı,
 • Burun dokuları darbelerden korunmalıdır.

Yine ilk haftadan itibaren doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda şişliği indirmek için masaj yapılabilir.

Burun sırtı şişliği ne zaman iner?

Burun sırtı şişliği ilk 7-14 günde belirgin şekilde iner. Burun sırtındaki, yüzdeki şişliklerin tamamen inmesi için, sabırlı olunmalı, en az 6 ay geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Burun ameliyatı kaç günde toparlanır?

Burun ameliyatı sonrası 3.-4. günde zirve yapan şişlik morluklar 7. günden itibaren azalır. İki hafta sonra birey rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilir. Burun içi dokuların iyileşmesi burun şeklinin oturması burun ucunun top gibi görüntüsünün ortadan kalkması için 6-12 ay geçmelidir. Tüm bu iyileşme sürecinde burun yapısının zorlanmamalı, burun darbelerden korunmalıdır.

Kulak, Burun ve Boğaz alanında her türlü soru, talep ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vermekten mutluluk duyacağız.

Whatsapp İletişim